Öt dolog, amit érdemes tudni az előszerződésről

Öt dolog, amit érdemes tudni az előszerződésről

2016-05-24 14:16:56

A jog arra is ad lehetőséget, hogy abban állapodjunk meg egy másik személlyel, hogy egymással később szerződést fogunk kötni. Ilyen esetben beszélünk előszerződésről. Mik az előszerződés megkötésének következményei? Kikényszeríthető-e az előszerződés alapján a szerződéskötés? Lehet-e foglalót vagy más biztosítékot alkalmazni az előszerződésben?   


Szerződéskötési kötelezettség
 

Az előszerződés legfontosabb következménye, hogy szerződéskötési kötelezettséget hoz létre az előszerződést kötő felek között. Ez azt jelenti, hogy az előszerződésben foglalt szerződést, az előszerződésben foglalt feltételek szerint egy későbbi időpontban kötelesek egymással megkötni.
Nem mindig egyszerű az előszerződés megkülönböztetése a többi szerződéstől. Nem előszerződés például, ha a felek abban állapodnak meg, hogy az eladó eldöntheti, hogy a vevő által kötelezően közlendő vételi ajánlatot elfogadja-e. Ebben az esetben nincs szerződéskötési kötelezettség az eladó oldalán, mindössze a vevő oldalán az ajánlattételre vonatkozóan.   

Milyen formában lehet előszerződést kötni?

Az előszerződést olyan alakban kell megkötni, amit jogszabály vagy a felek megállapodása az előszerződés alapján megkötendő végleges megállapodásra előír. Mivel a Ptk. általános szabálya szerint a szerződéskötés nincs meghatározott alakhoz kötve, ezért előszerződést is lehet akár szóbeli megállapodással kötni. Olyan szerződés esetén, ahol a jogszabály írásbeli alakot tesz kötelezővé, ott az előszerződés is csak írásban érvényes. Így például ingatlan adásvételi előszerződést csak írásban lehet érvényesen kötni.

Az előszerződés kötelező tartalma

Az előszerződésben a feleknek meg kell állapodniuk a később kötendő végleges szerződés lényeges feltételeiben. Ha e feltételeket az előszerződés nem tartalmazza, akkor nem tekinthető előszerződésnek. Így nem ingatlan adásvételi előszerződés az olyan megállapodás, amely nem tartalmazza az érintett ingatlan vételárát, vagy legalább a vételár meghatározásának módjára való megállapodást.  

A szerződéskötés kikényszeríthetősége

Az előszerződéssel a feleknek kötelezettsége keletkezik a szerződéskötésre, ami azt is jelenti, hogy a szerződés megkötése akár bírósági úton is kikényszeríthető. A felek bármelyike kérheti, hogy a bíróság a szerződést az előszerződésben foglalt feltételek alapján hozza létre.

Az előszerződés alapján való szerződéskötést csak akkor lehet megtagadni, ha az illető bizonyítja, hogy az előszerződés megkötését követően előállott körülmény következtében az előszerződés változatlan feltételek melletti teljesítése lényeges jogi érdekét sértené, és a körülmények megváltozásának lehetősége az előszerződés időpontjában nem volt előre látható, a körülmények megváltozását pedig nem ő idézte elő, továbbá a körülmények változása nem tartozik rendes üzleti kockázata körébe.


Foglaló az előszerződésben

Az előszerződés is szerződés, így lehet különböző szerződéses biztosítékokat is alkalmazni benne. Így foglaló is kiköthető az előszerződésben annak biztosítására, hogy a felek a végleges szerződés megkössék, vagy akár az előszerződés alapján előlegként fizetendő összeg megfizetésének biztosítására is alkalmazható foglaló.  

Dr. Szabó Gergely
ügyvéd

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

A megbízható jogi képviselő

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda
info@kocsis-iroda.hu
(1) 266-6621

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

JOGI ISMERETEK
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
ingatlan árverése
Mi történik a bérleti szerződéssel az ingatlan árverése esetén?
A bírósági végrehajtási eljárás során nem kizárt, hogy olyan ingatlan kerül árverezésre, amelyben bérlő lakik. Ilyen esetekben felmerül, hogy az ingatlant lakottan kell-e árverezni? Mi lesz a bérleti szerződés sorsa az ingatlan árverése után?
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^