Mit jelent a jóerkölcsbe ütköző szerződés?

Mit jelent a jóerkölcsbe ütköző szerződés?

2019-04-26 11:09:29

A gyakorlatban  időről-időre előfordul, hogy valaki egy szerződés jóerkölcsbe ütközésére  hivatkozik. A nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző szerződés semmis, ezért fontos,  hogy mely szerződések eshetnek ebbe a kategóriába. Nézzük meg, milyen  feltételek esetén beszélhetünk jóerkölcsbe ütköző szerződésről.


A jóerkölcsbe  ütközés

Jóerkölcsbe ütköző szerződés esetén a „jóerkölcs” alatt az általános társadalmi értékítéletet, a társadalom által általánosan elfogadott erkölcsi normákat, szokásokat kell érteni. Ebből a szempontból a szerződéskötés időpontja irányadó, azaz azokat az erkölcsi normákat kell vizsgálni, amelyek a szerződéskötéskor uralkodtak. Fontos, hogy nem egy adott társadalmi csoport vagy egyén által elfogadott erkölcsi értékrend alapján kell vizsgálni a szerződést, hanem az általánosan uralkodó erkölcsi normák alapján.

Nem a jóerkölcsbe ütköző szerződés esete, ha például az adott szerződés jogszabályba ütközik, tévedéssel, megtévesztéssel jött létre, vagy feltűnő értékaránytalanságot tartalmaz. Ez nem azt jelenti, hogy az ilyen szerződések nem ütköznek az erkölcsi normákba, hiszen a jogszabály többek között ezért is mondja ki e szerződések érvénytelenségét. Azonban a jóerkölcsbe ütközés egy olyan kisegítő jellegű érvénytelenségi ok, amely akkor érvényesülhet, ha a szerződés az általánosan elfogadott erkölcsi normákba ütközik, de más jogszabályhely nem mondja ki az érvénytelenségét.


A jóerkölcsbe  ütközés esetei

Jóerkölcsbe ütköző szerződésről akkor beszélhetünk, ha a szerződést jogszabály nem tiltja ugyan, de a szerződéssel elérni kívánt cél, a szerződés tárgya, vagy a szerződésből származó kötelezettségek, ellenszolgáltatások nyilvánvalóan sértik az általánosan elfogadott erkölcsi normákat.

A jóerkölcsbe ütközés megítélésekor tehát többféle objektív és szubjektív körülményt kell gondosan mérlegelni. Az erkölcsi normák nyilvánvaló megsértése vezethet csak a szerződés semmisségéhez. Ez azt jelenti, hogy egyértelműen és súlyosan kell sértenie a szerződésnek a társadalmi normákat.

A bírósági gyakorlatban számos példája van a jóerkölcsbe ütköző szerződéseknek. Például nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütközik az olyan házassági vagyonjogi szerződés, amely az egyik házastárs csaknem teljes különvagyonát és a közös vagyon egészét valós ellentételezés nélkül a másik házastársnak juttatja. Szintén jóerkölcsbe ütközik az olyan tartási szerződés, amelyet gyógyíthatatlan betegségben szenvedő személy halálának közeli bekövetkezése időpontjában kötnek meg abból a célból, hogy a leendő örökösöket az örökségtől megfosszák.


A jogkövetkezmények

A nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző szerződés semmis. A semmis szerződés elsődleges következménye, hogy arra jogot alapítani nem lehet. Ez azt jelenti, hogy az ilyen szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítését nem lehet követelni. A semmis szerződés további jogkövetkezményeit a bíróság alkalmazza valamelyik érintett fél kérelmére.

A bíróság a jóerkölcsbe ütköző szerződést érvényessé nyilváníthatja, amennyiben az érdeksérelmet a szerződés módosításával ki tudja küszöbölni. Az adott szerződéstől függ, hogy ezt a bíróság meg tudja-e tenni. Pl. egy eleve erkölcsi normákat sértő céllal létrejött szerződésnél erre kevés esély kínálkozik. Természetesen a felek is megtehetik, hogy szerződésüket közös megegyezéssel módosítják és kiküszöbölik az érvénytelenség okát, amennyiben ez lehetséges.

Amennyiben a szerződés érvényessé nem tehető, akkor a szerződéskötést megelőző állapotot kell helyreállítani. Ebben az esetben olyan helyzetbe kell hozni a feleket, mintha a szerződéskötés meg sem történt volna. Ennek keretében kerülhet sor a már teljesített szolgáltatások visszatérítésére.

Ha a szerződést sem érvényessé tenni nem lehet, sem az eredeti állapot nem állítható helyre (pl. mert a szolgáltatást már nem lehet visszaadni), akkor a bíróságnak arról kell gondoskodnia, hogy a semmis szerződésből egyik felet se érje alaptalan gazdagodás. A bíróság ebben az esetben elszámol az esetlegesen ellenszolgáltatás nélkül maradó szolgáltatásokkal, és pénzben rendeli el a visszatérítést.


Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

A megbízható jogi képviselő

 

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsis-iroda.huwww.kocsisszabougyved.hu


JOGI ISMERETEK
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
ingatlan árverése
Mi történik a bérleti szerződéssel az ingatlan árverése esetén?
A bírósági végrehajtási eljárás során nem kizárt, hogy olyan ingatlan kerül árverezésre, amelyben bérlő lakik. Ilyen esetekben felmerül, hogy az ingatlant lakottan kell-e árverezni? Mi lesz a bérleti szerződés sorsa az ingatlan árverése után?
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^