Mire szolgál a tanúsító védjegy?

Mire szolgál a tanúsító védjegy?

2019-01-10 15:41:07

A mindennapi életben  körülvesznek bennünket a különböző védjegyek és márkajelzések. A védjegyek általában  szoros kapcsolatban állnak az adott termék marketingjével, és gyakran a termék  minőségi jellemzőire is utalnak. A tanúsító védjegy a védjegyek egyik  különleges fajtája. Mire szolgál a tanúsító védjegy?


A védjegyről  általában 

A védjegy olyan grafikai megjelölés, amely arra szolgál, hogy hogy valamely árut vagy szolgáltatást megkülönböztessen mások áruitól vagy szolgáltatásaitól. A védjegy különböző grafikai elemekből vagy ezek összetételéből állhat. Így a védjegy tartalmazhat például szót vagy szóösszetételt, betűt, számot, képet, fényjelet vagy hologramot.

Természetesen nem kaphat bármilyen megjelölés védjegyoltalmat. Mivel a védjegy alapvetően a megkülönböztetést szolgálja, így nem kaphat védjegyoltalmat az olyan megjelölés, amely összetéveszthető egy korábbi védjeggyel. Szintén nem részesülhet védjegyoltalomban a megjelölés, ha például a fogyasztók megtévesztésére alkalmas, vagy a közrendbe, közerkölcsbe ütközik.

Magyarországon védjegyoltalom a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához való védjegybejelentéssel szerezhető. Az oltalom ideje a bejelentéstől számított 10 évig tart, amely további 10-10 éves időtartamra megújítható.


A tanúsító védjegy

 A tanúsító védjegy a védjegyek egyik speciális fajtája, amely meghatározott minőségű vagy egyéb jellemzővel bíró árukat vagy szolgáltatásokat azzal különböztet meg másoktól, hogy e minőségüket vagy jellemzőjüket tanúsítja. Azaz a tanúsító védjegy kifejezetten az adott áru, szolgáltatás minősége, sajátos jellemzője alapján alkalmaz megkülönböztetést. A mindennapokban számos tanúsító védjeggyel találkozhatunk. Ilyen például a „Kiváló Magyar Élelmiszer” megjelölés.

A tanúsító védjegy sajátossága, hogy nem szerezhet rá oltalmat az a vállalkozás, amely a védjegy árujegyzékében szereplő árut előállítja, forgalomba hozza, az országba behozza vagy az árujegyzékben szereplő szolgáltatást nyújtja. Szintén nem kaphat tanúsító védjegy oltalmat az a vállalkozás, amely nem független az előbb említett vállalkozástól, vagy azzal tartós jogviszonyban áll az érintett áruk/szolgáltatások tekintetében.

A tanúsító védjegyet nem használhatja maga tanúsítására az a vállalkozás, amely az oltalmat megkapta. A tanúsító védjegy tehát nem alkalmazható önreklámra, a saját tevékenység minőségének tanúsítására. A védjegy jogosultja a tanúsító védjegy használatát másoknak engedélyezheti ingyenesen vagy ellenérték fejében.

 

A védjegyszabályzat

A tanúsító védjegy használatát az előírt minőségi követelményeknek vagy egyéb jellemzőknek való megfelelés esetén lehet engedélyezni. A tanúsító védjegyhez kötelezően elkészítendő szabályzat tartalmazza többek között azokat a minőségi követelményeket, melyek a védjegy árujegyzékében feltüntetett árukra és szolgáltatásokra vonatkoznak. A szabályzatban kell meghatározni a minőség tanúsításának szabályait és a védjegyhasználat feltételeit. Továbbá rögzíteni kell a védjegy használatának ellenőrzésére vonatkozó előírásokat és a jogtalan védjegyhasználat esetén alkalmazandó eljárási szabályokat.

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

A megbízható jogi képviselő

 

Kocsis és  Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsis-iroda.huwww.kocsisszabougyved.hu


JOGI ISMERETEK
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
ingatlan árverése
Mi történik a bérleti szerződéssel az ingatlan árverése esetén?
A bírósági végrehajtási eljárás során nem kizárt, hogy olyan ingatlan kerül árverezésre, amelyben bérlő lakik. Ilyen esetekben felmerül, hogy az ingatlant lakottan kell-e árverezni? Mi lesz a bérleti szerződés sorsa az ingatlan árverése után?
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^