Miként örököl a túlélő házastárs?

Miként örököl a túlélő házastárs?

2018-11-20 11:28:40

Az új Polgári  Törvénykönyv 2014-ben életbe lépett szabályai jelentősen megváltoztatták a  túlélő házastárs öröklését. A korábbi  szabályokhoz képest jelentősen megváltozott, hogy a hagyatéki vagyonból mikor  részesül az örökhagyó özvegye, illetve miként illeti meg haszonélvezeti jog a  más által örökölt vagyontárgyakon.


A házastárs  végrendeleti öröklése

Az öröklés rendjét elsődlegesen az örökhagyó végakarata határozza meg, amelyet az örökhagyó végrendeletben fejezhet ki. Az örökhagyó végrendeletében rendelkezhet halála esetére a vagyonáról vagy annak egy részéről. Természetesen a végrendeletben az örökhagyó azt is meghatározhatja, hogy vagyonából mit kíván házastársára hagyni.

Fontos, hogy ha az örökhagyó házastársa javára az életközösségük fennállása alatt végrendelkezett, de az örökhagyó halálakor az életközösségük már nem állt fenn, akkor különélő házastárs elveszítheti az örökséget. Ugyanis ilyenkor, ha az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás, és az örökhagyó nem akarta juttatásban részesíteni házastársát, akkor a házastárs részére tett végrendelet hatálytalan. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy különélő házastárs javára nem lehet végrendelkezni, akár az életközösség megszakadása után is.

Házastárs öröklése  leszármazók mellett

 

Ha az örökhagyó nem hagyott végrendeletet, akkor az öröklés rendjét a Polgári Törvénykönyv szabályai határozzák meg. Ezt hívjuk törvényes öröklésnek. Ha az elhunytnak vannak élő leszármazói, akkor a házastársat az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon holtig tartó haszonélvezeti jog illeti meg, amelyet özvegyi jognak is neveznek. A túlélő házastársat a hagyaték többi részéből egy gyermekrész illeti meg. Ha például az örökhagyónak 2 gyermeke és házastársa volt, és a hagyatékában volt egy közösen lakott lakás és egy nyaraló 1/2 tulajdona, akkor a törvényes öröklés a következőképpen alakul. A közösen lakott lakásból az örökhagyót illető tulajdonjogot a gyermekei öröklik egymás között 1/2 – 1/2 arányban, a túlélő házastárs özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten. A nyaralóból az örökhagyót illető tulajdonjogot pedig a gyermekek és az örökhagyó öröklik 1/3-1/3-1/3 arányban.

A hagyatéki eljárásban az örökösöknek lehetőségük van megállapodni arról, hogy a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítanak.

Az özvegyi haszonélvezeti jog nem korlátozható, és a házastárssal szemben megváltása nem igényelhető. A túlélő házastárs viszont bármikor kérheti a jövőre nézve a haszonélvezeti jog megváltását.

Házastárs öröklése  szülők mellett

Ha az elhunytnak leszármazója nincs, vagy nem örökölhet (pl. mert érdemtelen), de az örökhagyó szülei még élnek és örökölhetnek, akkor az öröklés a következőképp alakul. Az örökhagyó házastársa örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat. A hagyatékban lévő további vagyontárgyak esetén a hagyaték felét az örökhagyó házastársa örökli, másik felét az örökhagyó szülei öröklik fejenként egyenlő arányban. Ha az egyik szülő már nem él, akkor a helyén a másik szülő és az örökhagyó házastársa örököl fejenként egyenlő arányban.

Az örökhagyó házastársa akkor örököl egyedül, ha az örökhagyónak leszármazója és szülője nincsen vagy nem örökölhet.

A törvényes öröklésre is érvényes, hogy nem örökölhet az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás.

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

- - - - - - - -

A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.

A megbízható jogi képviselő

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

info@kocsis-iroda.hu

(1) 266-6621

www.kocsis-iroda.huwww.kocsisszabougyved.hu

JOGI ISMERETEK
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hogyan örökölhet az élettárs?
Hazánkban is sokan élnek élettársi kapcsolatban. Mégis gyakran csak az élettárs halála esetén merül fel a kérdés, hogy a túlélő élettárs örökölhet-e az elhunyt után. Az élettársnak szűkebb lehetőségei vannak az öröklésre, mint a túlélő házastársnak. Hogyan örökölhet az élettárs?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
Mire érdemes figyelni foglaló esetén?
A szerződés megerősítésére szolgáló jogi  biztosítékok közül az egyik legismertebb a foglaló. Ezt a szerződő felek gyakran  alkalmazzák adásvételi szerződések - különösen ingatlan adásvétel - esetén. A  foglalóval kapcsolatban gyakran támadnak félreértések. Mire érdemes figyelni a  foglalónál?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
Milyen ügyekben járhat el önállóan a társasház?
A hazai ingatlanok jelentős része társasházi  formában működik. A társasház az ingatlan tulajdonosok sajátos közössége, de  általánosságban nincs arra joga, hogy minden ügyben önállóan eljárjon a  közösség nevében. Törvény határozza meg azon ügyek körét, amelyben a társasház önállóan  is felléphet.
ingatlan árverése
Mi történik a bérleti szerződéssel az ingatlan árverése esetén?
A bírósági végrehajtási eljárás során nem kizárt, hogy olyan ingatlan kerül árverezésre, amelyben bérlő lakik. Ilyen esetekben felmerül, hogy az ingatlant lakottan kell-e árverezni? Mi lesz a bérleti szerződés sorsa az ingatlan árverése után?
felugró ablak bezárása
Hasznos információk lakáskeresőknek!

Heti egyszeri hírlevélben értesítjük aktuális lakáspiac helyzetről és alakulásáról.

Név

Email *

Kérem, adja meg nevét és e-mail címét, hogy tájékoztatni tudjuk!
Email címe megadásával hozzájárul, hogy hírleveleket kapjon.

*-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!

^