Ma már közismert, hogy lakás vagy lakóház eladása esetén az eladó köteles az épületre vonatkozó energetikai tanúsítványt a vevőnek átadni. Azonban az energetikai tanúsítvány nem csak lakás, ill. lakóház esetén és nem csak eladáskor kötelező. Mikor kötelező az energetikai tanúsítvány és mikor nem? Meddig használható fel az elkészült tanúsítvány?
Mikor kötelező az energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítvány célja, hogy az épület energetikai minőségét, energiahatékonyságát tanúsítsa. Így az ingatlant besorolják a jogszabályban meghatározott energetikai osztályok valamelyikébe. Energetikai tanúsítványt megfelelő szakirányú végzettséggel, mérnök vagy építész kamarai tagsággal, megfelelő szakmai gyakorlattal és jogosultsági vizsgával rendelkező személy készíthet.
Kötelező az energetikai tanúsítvány az alábbi esetekben:
Mennyi ideig jó az elkészült energetikai tanúsítvány?
Minden új tulajdon-átruházás, bérbeadás esetén új energetikai tanúsítványt kell csináltatni?
Az elkészített energetikai tanúsítvány 10 évig hatályos. Ha e határidőn belül újabb tulajdon-átruházásra, bérbeadásra kerül sor, akkor fő szabály szerint nem kell új tanúsítványt készíteni.
Mikor nem kell energetikai tanúsítvány?
Az energetikai tanúsítványra vonatkozó kormányrendelet meghatározza azokat az eseteket, amelyekre nem vonatkozik a kötelező energetikai tanúsítás előírása. Ide tartoznak a következők:
Mi történik, ha a tanúsítvány elmarad?
Leggyakrabban tulajdonjog-átruházás, például adásvétel esetén merül fel a kérdés, hogy milyen akadályt jelent, ha az eladó nem adja át az energetikai tanúsítványt.
A jogszabály előírja, hogy a tulajdon-átruházásra irányuló szerződésnek és a bérleti szerződésnek tartalmaznia kell, hogy:
A tanúsítvány elkészítésének, átadásának elmaradása nem jelenti azt, hogy a vevő a tulajdonjogot nem szerezheti meg, illetve a bérlő az ingatlant nem használhatja. Ugyanis a jogszabály nem fűz ilyen hátrányt az energetikai tanúsítás elmaradásához.
Milyen előnye lehet, ha van tanúsítvány?
Természetesen amellett, hogy jogszabályi kötelezettség írja elő az energetikai tanúsítványt, a szerződő feleknek is érdeke annak elkészítése.
Egyrészt a vevőnek/bérlőnek fontos tudni, hogy milyen energiahatékonyságú ingatlant vásárol vagy bérel.
Másrészt az eladó is elkerülhet egyes szavatossági vitákat, mivel az átadott tanúsítványban foglalt energetikai jellemzők miatt a vevő már nehezen élhet szavatossági igénnyel.
Dr. Szabó Gergely
ügyvéd
- - - - - - - -
A fenti rövid tájékoztatás a teljesség igénye nélkül, figyelemfelhívó célzattal készült, mely nem minősül jogi tanácsadásnak.
A megbízható jogi képviselő
(1) 266-6621
www.kocsis-iroda.hu, www.kocsisszabougyved.hu
Kövessen bennünket itt is: Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest