Magyarországon a kilencvenes évek végén kezdett beépülni a köztudatba a franchise kifejezés, ami az üzletépítés egyik típusaként többféle vállalkozásnál megjelent. Különösen az ingatlanszolgáltatások világában vált népszerűvé, ahol a legnagyobb hazai hálózatok mostanra mind ebben a formában működnek. Az alábbiakban azt nézzük meg, hogy egy franchise milyen előnyt tud kínálni a hagyományos vállalkozásokkal szemben, hogyan tudnak akár évtizedeken át piacvezetők maradni és érdemes-e kezdő vállalkozóként egy franchise-hoz csatlakozni.
Franchise együttműködés során a franchise-átadó és a franchise-átvevő között megállapodás jön létre, melynek keretében egy ismertebb, értékkel bíró név vagy védjegy és az ahhoz kapcsolódó üzleti tapasztalat és használati jog kerül átadásra, díj fizetése ellenében. A folyamat segíti a kezdő, még ismeretlen vállalkozás piacra lépését azzal, hogy egy kész csomagot kínál, lépésről lépésre átadva a sikeres indításhoz szükséges eszközöket és információt. Az ismertebb márkanevet tulajdonló cég pedig egyszeri és/vagy rendszeres díjat kap ezért az új belépőtől, valamint bővül a hálózata, növelve ezzel a márka ismertségét, így végső soron ő is jól jár az együttműködéssel.
A franchise vállalkozói közösség érdekképviseleti szervezeteként alakult meg 1991-ben a Magyar Franchise Szövetség, elfogadva az Európai Franchise Szövetség Etikai Kódexét, ami részletesen meghatározza, hogy mely vállalkozások számítanak franchise vállalkozásnak és melyek nem. A szövetség feladata a franchise piac folyamatos bővülésének elősegítése és támogatása mellett az, hogy a Franchising Etikai Kódexét valamennyi hálózat a működése részévé tegye. Az etikai szabályok, az üzleti szokások és a vonatkozó jogszabályok érvényre juttatása mellett érdekképviseleti, oktatási és ismeretterjesztési tevékenységet is végez.