A kedden közzétett kormányrendeletek tartalmazzák a 2019. 07. 01-vel életbe lépő négy új intézkedést.
Magyar Közlöny – 2019. 03. 12.
44 / 2019. (III. 12.) Korm. rendelet – Babaváró támogatásról
45 / 2019. (III. 12.) Korm. rendelet – A nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatásáról
46 / 2019. (III. 12.) Korm. rendelet – Az egyes otthonteremtési tárgyú kormányrendeletek módosításáról
1110 / 2019. (III. 12.) Korm. határozat – A családvédelmi akcióterv részét képező kormányzati intézkedésekről
A kedden közzétett kormányrendeletek tartalmazzák a 2019. 07. 01-vel életbe lépő négy új intézkedést:
Az „asszonyhitel”-nél (ami már a babaváró támogatás nevet viseli) –, a korábbi bejelentés ellenére (!) –, lesz banki hitelbírálat.
Ráadásul a hitelintézetek saját belső szabályzata szerint. Az esetleges elutasítás ellen azonban, a járási hivatalhoz lehet fordulni.
A rendeletben foglalt igénybevételi feltételek, és a hitelképesség meglétét, a hitelintézet teljes körűen köteles ellenőrizni (44 / 2019. kormányrendelet 6. § 5. bek.).
A törlesztés havi összege, a kamattámogatás időszaka alatt – a kezességvállalási díjjal együtt – a rendelet szerint, nem haladhatja meg az 50.000,- Ft-ot.
A támogatott személy a kamattámogatás időszakában ügyleti kamatot nem fizet, azt kamattámogatás formájában – az állam nevében – a kincstár folyósítja a hitelintézet részére, annak elszámolása alapján.
A jogosulatlanul igénybe vett babaváró támogatást, és a meg nem fizetett kezességvállalási díjat, az államháztartásról szóló törvény szerinti késedelmi kamattal növelt összegben – a visszafizetést, megfizetést előíró határozat jogerőssé válását követő, 120 napon belül – kell kifizetni.
A nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatása esetén fontos:
A kincstár 15 napon belül utalja a pénzt közvetlenül a kereskedőnek. A támogatás, adásvételi szerződés és pénzügyi lízingszerződés esetén is jár. A kérelem benyújtására 2019. 07. 01-e, és 2022. 12. 31-e között van lehetőség.
Visszafizetési kötelezettség:
Ha valaki igazolja, hogy vagyoni-, ill. szociális körülményei miatt nem tudja a pénzt visszafizetni, akkor kérhet 12 hónapos halasztást, vagy 36 hónapos részletfizetést.
Az egyes otthonteremtési tárgyú kormányrendeletek módosítása – (pár példa):
A legalább négy gyereket szülő, illetve örökbefogadó, és felnevelő nők, szja mentességét törvényben kell majd szabályozni, amire az őszi ülésszakban kerülhet sor.
Az szja-mentesség élethosszig tart, a munkával megszerzett jövedelemre vonatkozik, és megmarad mellette a családi adókedvezmény rendszere is.
A nagyszülői GYED-nek köszönhetően, a dolgozó szülők átadhatják majd a GYED jogosultságukat valamelyik nagyszülőnek.
Ebben az esetben a nagyszülő korábbi jövedelme lesz az irányadó a GYED összegének kiszámításánál, viszont a szülőnek kell jogosultnak lennie a GYED-re.
Egy nagyszülő, több gyerekének, több unokája után többszörösen is igénybe veheti a GYED-et.
Ugyanakkor nem lehet párhuzamosan otthon a nagymama és a nagypapa is, két különböző unokával.
A családvédelmi akcióterv részét képező kormányzati intézkedések – (pár példa):
A kedden megjelent Magyar Közlöny-ben a kormányhatározat tartalmazza, a már folyamatban lévő bölcsődei férőhelyek bővítését, valamint a 2020. 01. 01-től életbe lépő új intézkedéseket, a négygyerekes nők személyi jövedelemadó (szja) mentességét és a nagyszülői GYED-et.
A kormányhatározat szerint, a jelenlegihez képest 20 ezerrel emelik a bölcsődei férőhelyek számát, így 2022-re 70 ezer férőhely jöhet létre, gondoskodnak a megfelelő szakemberek biztosításáról a bölcsődékben, továbbá áttekintik a bölcsődék finanszírozási rendszerét is, és megemelik a magán- és a családi bölcsődék finanszírozását.